یکشنبه سیاه، شانزدهم اردیبهشت سالروز اتفاقی شوم!

از نوشهر تا ساری؛

یکشنبه سیاه، شانزدهم اردیبهشت سالروز اتفاقی شوم!

تقابل شموشک نوشهر و پرسپولیس تهران در رقابت های جام حذفی در ورزشگاه پیر شهید متقی ساری در ذهن ها ماندگار شد.

به گزارش “ورزش سه”، در اوایل دهه 80 جام حذفی ایران بر خلاف این روز ها در دو بازی رفت و برگشت برگزار می شد تا تیم صعود کننده مشخص شود. بهار سال 1380 به خوبی در خاطر فوتبالی ها و شمالی ها ثبت شده است. در مرحله یک هشتم جام حذفی شموشک نوشهر و پرسپولیس به یکدیگر رسیدند.

بازی رفت به میزبانی سرخپوشان پایتخت برگزار شد که با برتری یک بر صفر تهرانی ها خاتمه یافت. شموشک که در آن روزها حال و روز خوشی داشت در رقابت های لیگ دسته اول حاضر بود. این تیم جوان و جسور شمالی می بایست در خانه خود یعنی ورزشگاه خاطره انگیز شهدا نوشهر از پرسپولیس میزبانی کند.

پرسپولیس برای انجام بازی برگشت به نوشهر آمد تا با شموشک بازی کند شورای تامین استان اجازه بازی در ورزشگاه شهدای نوشهر را نداد ولی در ورزشگاه شهید متقی موافقت شد. روز شانزدهم اردیبهشت ماه سال 1380 نگاه شمالی ها و هواداران پرسپولیس به ورزشگاه شهید متقی ساری دوخته شد.

روز بازی در ساری آغاز یک روز غیر معمولی بود چیزی که دیده می شد حضور پرشور هواداران بود. ورزشگاهی که گنجایشش به زور به ده هزار نفر می رسید انگار بزرگ شده بود و سی هزار نفر را در خود جا داد. جای سوزن انداختن نبود. هواداران زیادی به روی سایه بان های اطراف نشسته بودند به خصوص در کناره جایگاه ویژه.

بازی شروع شد. جو بی نظیری برای فوتبال مازندران در ورزشگاه حاکم بود. سهراب انتظاری گل زد و باز هم گل. سهراب با دبلی که انجام داد شموشک را از پرسپولیس با دو گل پیش انداخت. پایان نیمه اول خوش بود ولی مدت زیادی نگذشت تا تیرآهنی که ستون شده بود بشکند و تماشاگرانی که به روی سقف سایه بان نشسته بودند به روی هوادارانی افتادند که از ترس افتادن تیرآهن در حال فرار کردن بودند. صدای شکستن و خردشدن آمد شاید پنج ثانیه هم بیشتر طول نکشید تا یک فاجعه و اتفاقی شوم شکل بگیرد.

در آن لحظه کاری از دست کسی بر نمی آمد در بین فریاد ها ناله های خدایا خدایا شنیده می شد. هواداران به روی هم انباشته می شدند. صدها تن مصدوم شدند و دو نفر به شدت دچار عارضه نخاعی و هنوز روی ویلچر نشسته اند. خبر بدتر درگذشت دو مازنی بود. آن ها رفته بودند فوتبال ببیند و لذت ببرند ولی حادثه دلخراش گریبان گیرشان شد.

پرسپولیسی ها با علی پروین در رختکن حبس شدند و ساعاتی تلخ و به شدت غمبار رقم خورد.

پرسپولیس به احترام درگذشتگان حادثه دیگر به جام حذفی ادامه نداد و شموشک به دور بعدی صعود کرد و سپس برابر سایپا حذف شد. سهراب انتظاری به پرسپولیس پیوست و معروف شد، کیانی و فرجی هم به زیر خروارها خاک رفتند و ورزشگاه شهید متقی ساری هم شد متروکه، انگار فقط همین ورزشگاه باید تقاص می داد.

ورزشگاه شهدا نوشهر که قرار بود میزبان بازی شموشک و پرسپولیس باشد اکنون بازسازی شده و شکل و شمایل خاص و زیبایی به خود گرفته است ولی از شموشک خبری نیست و نوشهر در حال حاضر تنها یک تیم دارد آن هم شهرداری نوشهر در قابت های لیگ دسته سوم.

label, ,

About the author